Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSV) Ialomiţa, prin personalul de specialitate a efectuat controale în data de 07.01.2016 şi în data de 08.01.2016, în baza Notei de Serviciu ANSVSA nr. 6029/27.11.2015 având ca obiectiv respectarea condiţiilor legislative în vigoare privind siguranţa alimentelor în unităţi de alimentaţie publică (restaurante, carmangerii, supermarketuri, magazine alimentare). Au fost întreprinse un număr de 8 acţiuni de inspecţie şi control în judeţul Ialomiţa, vizând unităţi tip restaurant, fast food, pizzerie, carmangerie.
În timpul controalelor s-a urmărit modul în care operatorii economici respectă prevederile legislaţiei sanitare veterinare în vigoare.
Cu ocazia acestor controale au fost aplicate 6 sancţiuni contravenţionale în valoare de 92.600 lei şi au fost confiscate 91,23 kg produse alimentare cu termen de valabilitate depăşit, neetichetate sau cu modificări organoleptice evidente.
Acţiunea este în desfăşurare.
DSV – iarăşi – a controlat….
FISCUL, iarăşi, se laudă că a colectat, dar nu suflă o vorbă despre cât AR FI TREBUIT COLECTAT!
APA furnizată cu program în unele localităţi din judeţul Ialomiţa
Cazino Constanţa nu va fi redat circuitului turistic, în iulie, ci abia prin noiembrie
PET-urile ţinute-n soare, ştiţi cât sunt de dăunătoare?