Urban a tot notificat, şi tot mai notifică “Organele de control”…

Distribuie articolul:

Sătui să tot fie “vinovatu’ de serviciu”; “acaru’ Păun” sau “Calu’ de bătaie” între instituţiile statului care au atribuţiuni în ceea ce priveşte SĂNĂTATEA PUBLICĂ, şi actuala conducere a societăţii URBAN S.A Slobozia dă publicităţii NOTIFICĂRILE şi BULETINELE DE ANALIZE ce au fost transmise către aşa-numitele “Organe” de AUTORIZARE ŞI CONTROL.

Astfel, institiţiile: Sistemul de Gospodărire a apelor Ialomița; Garda Națională de Mediu;  Direcția Județeană de Mediu Ialomița; Direcția de Sănătate Publică Ialomița, au fost notificate, încă o dată, prin adresa nr. 464, cu referire la “DEPĂŞIRI DEVERSĂRI APE UZATE, în special Amoniu, de către Avicola S.A.”

URBAN le zice ce le-a mai zis, tot cam aşa….

“Prin prezenta vă aducem la cunoștință fapul că, în data de 14.05.2026, ora 08:00, în urma prelevării unei probe a apelor uzate deversate în Stația de Epurare a Municipiului Slobozia, conform procedurii transmise către instituțiile dumneavoastră, au fost constatate depășiri considerabile ale valorilor AMONIULUI peste limitele admise de NTPA 002, respectiv 162,3 mg/l, valoarea limită admisă fiind 30 mg/l. Menționăm faptul că laboratorul URBAN S.A. este acreditat pentru parametrul Amoniu, pH şi Nitriți (NO2). Anexăm prezentei adrese copie după certificatul de acreditare Renar, registrul de analize fizico – chimice şi o poză cu dovada închiderii şi sigilării vanei de deversare, conformă cu măsurile impuse de Garda Națională de Mediu, conform Notei de constatare nr. 35 din data de 12.03.2026.”

 


Distribuie articolul:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *